Dla Państwa wygody przygotowaliśmy wzory przydatnych dokumentów, ważne informacje oraz linki

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych Kara za brak OC w 2021 r.

Wypowiedzenie umów obowiązkowych

Wypowiedzenie OC pojazdu  –  uniwersalne (zawierające wszystkie podstawy prawne) do pobrania

Wypowiedzenia rolne do pobrania

WARTO WIEDZIEĆ PO ZBYCIU POJAZDU

Zbycie pojazdu zgłasza dotychczasowy jego właściciel – sprzedający/darczyńca

      1. w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym wykupione było ubezpieczenie OC w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy
      2. w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania.

Od 1 stycznia 2021 r. wydział komunikacji należy zawiadomić o sprzedaży w ciągu 30 dni. Za niedopełnienie tego obowiązku ustawodawca przewiduje karę pieniężną w wysokości od 200 do 1000 zł.

Do zgłoszenia potrzebne są:

  1. zawiadomienie o zbyciu pojazdu (do pobrania na stronie internetowej urzędu)
  2. dowód osobisty lub paszport, karta pobytu (cudzoziemcy)
  3. kopia dokumentu, który potwierdza zbycie pojazdu, na przykład umowa kupna-sprzedaży/darowizny pojazdu.

Zgłoszenie można zrealizować również online przez witrynę GOV.pl

Uwaga: w przypadku współwłasności zbywanego pojazdu wszyscy właściciele muszą osobiście udać się do wydziału komunikacji . Alternatywą jest udzielenie pisemnego pełnomocnictwa (link do dokumentu?) jednej osobie. Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej. Z opłaty zwolnieni są małżonkowie, wstępni, zstępni, rodzeństwo.

Zgłoszenie można zrealizować również online przez witrynę GOV.pl:

UFG – ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny zajmuje się wypłatą odszkodowań niewinnym ofiarom wypadków – spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów  oraz nieubezpieczonych rolników. Każda z tych grup ma obowiązek posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, popularnie zwane OC. UFG wypłaca również odszkodowania osobom poszkodowanym, w przypadku gdy sprawca wypadku drogowego uciekł z miejsca zdarzenia i jest nieznany. Ponadto UFG nadzoruje system wykrywający nieubezpieczone pojazdy.

KARA ZA BRAK OC W 2021 R.

Właścicielom pojazdów, którzy nie dopełnili obowiązku zachowania ciągłości ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych grożą poważne kary finansowe. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ustala wysokość kary za brak OC na początku każdego roku, przyjmując jako podstawę określoną przez Radę Ministrów płacę minimalną (na dzień 1 stycznia 2021 roku to 2800 zł). Kolejne kryteria to rodzaj pojazdu, którego posiadacz nie spełnił obowiązku ubezpieczenia oraz długość okresu bez ochrony ubezpieczeniowej. Kara jest nakładana za okres, w którym nie było ubezpieczenia w roku przeprowadzenia kontroli.

SPRAWDZENIE UBEZPIECZENIA…

Klikając w poniższy link, można szybko zweryfikować na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG):

– czy mój pojazd ma aktualne ubezpieczenie OC

-czy pojazd, który właśnie zamierzam kupić i wrócić nim do domu ma ubezpieczenie OC

-czy pojazd, który właśnie uszkodził moje mienie, ma ważną polisę OC

W celu sprawdzenia pojazdu wystarczy podać jego numer VIN lub numer rejestracyjny.

Historia pojazdu

Państwowy rejestr Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) oraz rejestrów zagranicznych udostępnia bezpłatną usługę Historia Pojazdu, dzięki której kupując używany samochód albo motocykl można sprawdzić, czy dane, które podaje właściciel, są prawdziwe. Można również odwrotnie, sprzedając samochód pokazać klientom jego prawdziwą historię. Dostęp do informacji o pojeździe otrzymamy po wpisaniu danych pojazdu tj. numer rejestracyjny, numer VIN, data pierwszej rejestracji.

Link do Historii Pojazdu:

https://historiapojazdu.gov.pl/

Na WYpadek ... WYpadKU

WAŻNE NUMERY

112 – numer alarmowy

999 – Pogotowie ratunkowe

998 – Straż pożarna

997 – Policja

TRÓJKĄT OSTRZEGAWCZY

100 m przed miejscem zdarzenia na drodze ekspresowej lub autostradzie

30-50 m przed miejscem zdarzenia na innej drodze poza obszarem zabudowanym

po kolizji należy:

– sprawdzić, czy sprawca posiada aktualne na dzień zdarzenia ubezpieczenie OC (spisać nazwę ubezpieczyciela oraz numer polisy),

– wezwać policję lub razem ze sprawcą sporządzić oświadczenie o okolicznościach zdarzenia, uszkodzeniach

– sfotografować miejsce, pojazdy, uszkodzenia,

– określić dokładnie miejsce i datę zdarzenia,

– spisać marki i modele pojazdów biorących udział w zdarzeniu, ich numery rejestracyjne, numery VIN,

– spisać dane osób biorących udział w zdarzeniu – sprawcy, poszkodowanych, świadków zdarzenia (imiona i nazwiska, adresy oraz numery telefonów, adresy e-mail).

Zebranie przez poszkodowanego poniższych informacji, bezpośrednio na miejscu zdarzenia ułatwi późniejszy proces likwidacji szkody.

„Na Wypadek” aplikacja mobilna UFG

Aplikacja mobilna „Na Wypadek” to instrukcja postępowania, która przyda się przede wszystkim osobom poszkodowanym w zdarzeniu drogowym. Swego rodzaju mobilny asystent podpowiada każdy kolejny krok. Począwszy od zabezpieczenia miejsca zdarzenia przez m.in. właściwe określenie lokalizacji, okoliczności, sytuacji na drodze czy rozmiarów kolizji. Aplikacja podpowiada, w jaki sposób wykonać dokumentację zdjęciową, jak wypełnić oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Pozwala również sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważną na dzień zdarzenia polisę OC. Z poziomu aplikacji można powiadomić służby ratunkowe, policję, wezwać Assistance.

Aplikacja pomaga w wypełnieniu, ale nie eliminuje konieczności spisania wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Nadal obowiązuje oświadczenie, pod którym podpis składa sprawca i poszkodowany.

Aplikację wraz z instrukcją i regulaminem można bezpłatnie pobrać z portalu UFG lub korzystając z poniższych kodów QR:

Kalendarz kontroli w domu

Podstawą prawną nakładającą obowiązki okresowych kontroli domu jest ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dz. U. z 1994 r. Nr 89, poz. 414 i póź. zm.). Ten akt prawny nie tylko ma zastosowanie przy budowie domu, ale także przy jego późniejszym użytkowaniu. W ustawie zawarte są informacje dotyczące utrzymania obiektów budowlanych (rozdział 6). W Art. 61 ustawodawca zapisał, że właściciel obiektu budowlanego jest zobowiązany do użytkowania nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem i utrzymywania jej w należytym stanie technicznym i estetycznym. Obowiązki kontroli okresowej budynków (wraz z terminami) zostały spisane w art. 62.

Lub dokument do wydruku?

Ważne :

– należy upewnić się, że osoby przeprowadzające kontrole mają uprawnienia w odpowiedniej specjalności i o odpowiednim zakresie.

– zawsze dopilnować by z kontroli został spisany protokół. Protokoły przechowywać w domowej dokumentacji.

– pamiętać, że to właściciel domu odpowiada za systematyczne kontrole jego stanu technicznego.

– mieć na względzie, że w przypadku wystąpienia szkody, której przyczyną mogła być niesprawność instalacji objętej obowiązkiem kontroli, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.